22.03.2022 r. – Światowy Dzień Wody

Dzisiaj, tj. 22 marca 2022 r., podobnie jak od 1993 roku, obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Dzień ten poświęcony jest podkreśleniu wartości wody słodkiej.  Tegoroczne obchody poświęcone są wodom podziemnym, a hasłem przewodnim jest  – Wody podziemne – uczynienie niewidzialnego widocznym.  Chociaż wody podziemne mogą być niewidoczne, ich wpływ jest widoczny wszędzie. Wody podziemne będą nabierać coraz większego znaczenia w miarę nasilania się zmian klimatycznych na świecie.

Wody podziemne to woda znajdująca się pod ziemią w warstwach wodonośnych, które są geologicznymi formacjami skał, piasków i żwirów, które mogą zatrzymywać wodę.

Wody podziemne będą odgrywać kluczową rolę w adaptacji do zmian klimatu. Musimy współpracować, aby w zrównoważony sposób zarządzać tym cennym zasobem. Wody podziemne należy wykorzystywać ostrożnie i w sposób zrównoważony – ale nie możemy zarządzać tym, czego nie mierzymy. Wody te muszą być dokładnie zbadane, przeanalizowane i monitorowane. Nasza woda pitna i urządzenia sanitarne, nasze zaopatrzenie w żywność i środowisko naturalne – wszystko to zależy od wód podziemnych. Wody podziemne przekraczają granice, podobnie jak zmiany klimatyczne. Musimy współpracować, aby poprawić sposób, w jaki dzielimy się transgranicznymi zasobami wód podziemnych, równoważąc potrzeby w zmieniającym się świecie.

Musimy chronić wody podziemne przed zanieczyszczeniem i wykorzystywać je w sposób zrównoważony, równoważąc potrzeby ludzi i planety. Kluczowa rola wód podziemnych w systemach wodno-kanalizacyjnych, rolnictwie, przemyśle, ekosystemach i przystosowaniu się do zmiany klimatu musi znaleźć odzwierciedlenie w kształtowaniu polityki zrównoważonego rozwoju.

Przypominamy, iż Światowy Dzień Wody przypada co roku 22 marca. Jest to doroczna uroczystość Organizacji Narodów Zjednoczonych, ustanowiona w 1993 roku, która celebruje wodę i podnosi świadomość 2 miliardów ludzi obecnie żyjących bez dostępu do bezpiecznej wody. Głównym celem Światowego Dnia Wody jest inspirowanie działań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDG) 6: woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 roku.

Przede wszystkim jednak powinniśmy postawić na oszczędność wody w codziennym życiu, racjonalnie gospodarując zasobami wodnymi. Najwięcej wody zużywamy do mycia się (36 proc.) oraz spłukiwania toalety (30 proc.). Pranie w przeciętnym polskim domu pochłania około 15 proc. wody, a mycie naczyń – 10 procent. Wprowadzenie zmian w codziennym gospodarowaniu wodą nie tylko pozytywnie wpłynie na wysokość rachunków, ale przede wszystkim pomoże walczyć z niedoborem wody.

Źródło filmów serwis internetowy YouTube.

 

Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.