22.03.2015 r. – Światowy Dzień Wody

World_water_day 2015

W dniu 22 marca 2015 r. na całym globie obchodzony jest Światowy Dzień Wody.  Został on ustanowiony w 1992 r. po konferencji w Rio de Janeiro. Pomysłodawcą Światowego Dnia Wody była Organizacja Narodów Zjednoczonych. Co roku obchodzony jest on pod innym hasłem. Hasło na 2015 r. to „woda i zrównoważony rozwój”. Zrównoważony rozwój to taki, który umożliwia nam zaspokajanie naszych podstawowych potrzeb. Oznacza on racjonalne korzystanie z istniejących zasobów naturalnych jakim jest między innymi woda. W tym dniu powinniśmy wszyscy zwrócić uwagę na fakt, że gospodarka wodna powinna być prowadzona w sposób racjonalny, a w procesie zarządzania kwestiami odnoszącymi się do wód podziemnych i powierzchniowych, uwzględniona powinna zostać idea zrównoważonego rozwoju. Taki rozwój zapewnia wszystkim ludziom możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb bez zagrożenia, że dla przyszłych pokoleń zabraknie wody pitnej.

Światowy Raport na temat wody, który ukazał się na początku 2006 roku, nie przyniósł optymistycznych wyników:

– 1/5 populacji ludzkiej nie ma dostępu do czystej wody.

– 40 procent mieszkańców Ziemi pozbawionych jest urządzeń sanitarnych.

Raport wskazywał także na niepokojący stopień zanieczyszczenia zbiorników wodnych Ziemi oraz na brak inwestycji w infrastrukturę i w rozwój ludzkich możliwości.

Dzięki prowadzonym przez ZWiK Sp. z o.o. w Oławie działaniom, do końca roku 2014, wskaźnik zwodociągowania obszaru naszego miasta wyniósł 99 % przy całkowitej długości rozdzielczej sieci wodociągowej 80,0 km a wskaźnik skanalizowania 98 % przy długości sieci kanalizacji sanitarnej 91,8 km. Co więcej już teraz odkręcając kran możemy korzystać z Oławskiej Średniozmineralizowanej, której walory odpowiadają butelkowanym wodom średniozmineralizowanym dostępnym w handlu.

Przyłączając się do obchodów Światowego Dnia Wody, już teraz ZWiK Sp. z o.o. w Oławie ma przyjemność zaprosić do odwiedzenia swoich obiektów, w tym przyjrzenia się produkcji Oławskiej Średniozmineralizowanej, w ramach dni otwartych.

Na dzien wody 2015 bis

Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.