22.03.2023 r. – Światowy Dzień Wody

Dzisiaj 22.03.2023 r. obchodzimy Światowy Dzień Wody.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony na datę 22 marca przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z dnia 22 grudnia 1992 r., w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii.

Od 1993 r. corocznie Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem.

Hasło na 2023 r. to: „PRZYSPIESZENIE ZMIAN”.

Tegoroczny Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją.

Bardzo często nie mamy świadomości, jak oszczędzać wodę w domu, i marnujemy ją. Polacy zużywają średnio 150 litrów wody na osobę dziennie, z czego około 148 litrów trafia do kanalizacji, a zaledwie 1–2 litry są spożywane.

Według obliczeń organizacji ekologicznych nieszczelności w kranie mogą spowodować, że rocznie marnujemy prawie 12 tys. litrów wody, a myjąc codziennie zęby przez 3 minuty przy odkręconym kranie, marnujemy około 15 litrów.

Jeśli chcesz stosować się do zasad oszczędzania wody, musisz zmienić swoje nawyki oraz przyzwyczajenia i zaprzestać jej marnowania.

Źródło filmów serwis internetowy YouTube.

Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.