Opublikowany: 7, maj, 2019, przez: Grzegorz Zienkiewicz

Skutki wzrostu cen energii elektrycznej

Informujemy, iż w ostatnich dniach kwietnia br. Spółka złożyła do Regulatora – Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wniosek o skrócenie okresu obowiązywania obecnej taryfy wraz z projektem nowej.

Powyższe jest wynikiem prowadzonej z Regulatorem korespondencji i otrzymania od niego sugestii, będącej konsekwencją nieprzewidywalnego i dynamicznego, bo 45% wzrostu cen zakupu energii elektrycznej (patrz artykuł ze stycznia 2019 r. pt. „wzrost cen energii elektrycznej”).

Mimo obniżenia przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej akcyzy na energię o 15 zł/MWh, koszty jej zakupu przez Spółkę są nadal  o  38% wyższe od prognoz Regulatorowi w marcu 2018 r. 

W korespondencji z PGW WP Spółka zawnioskowała o aktualizację taryfy jedynie w zakresie wynikającym ze wzrostu cen energii, co umożliwiłoby jej niewielką korektę. Wniosek Spółki nie został uwzględniony i Spółka była zmuszona do przeliczenia wszystkich składników wniosku taryfowego, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Z tego względu konieczne było zastosowanie wszystkich wskaźników zmian zgodnie z prognozami Rządu RP zawartymi w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019 – 2022.

Przypominamy, iż zgodnie z wprowadzonymi w połowie grudnia 2017 r. przepisami, rada miejska została wyłączona z procesu zatwierdzania taryf, a kompetencje władz lokalnych w tym zakresie przejął utworzony do tego celu podmiot pod nazwą Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W przypadku podjęcia przez PGW Wody Polskie decyzji o wysokości cen zawartych w taryfie Spółka niezwłocznie poinformuje o nich opinię publiczną.

Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.