Opublikowany: 22, marzec, 2013, przez: Piotr Kusiak

Światowy Dzień Wody

 

 

Światowy Dzień Wody (World Water Day) obchodzony jest dnia 22 marca. Ustanowiony został w 1992 r. podczas konferencji ONZ w Rio de Janeiro, dotyczącej Środowiska i Rozwoju.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Oławie pragnie przypomnieć, że na Ziemi żyje 7 mld ludzi, a prawie miliard z nich nie ma dostępu do wody pitnej. Jak prognozuje ONZ, sytuacja będzie się pogarszać. Do roku 2025 prawie 2 mld ludzi nie będą miały co pić. Co roku z powodu braku czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych umierają 2 miliony ludzi – to tak, jakby z powierzchni świata znikało miasto wielkości Warszawy. Życie i zdrowie tracą przede wszystkim dzieci – ich organizm ma najmniej siły, by obronić się przed zarazkami znajdującymi się w brudnej wodzie. Co minutę czworo dzieci umiera z powodu biegunki. Sama tylko możliwość umycia mydłem rak w czystej wodzie zmniejszyłaby ten współczynnik o 40%. Dzieci, które nie mają co pić chorują na świerzb, anemię, tracą wzrok, nie rosną. Czerpanie wody z niebezpiecznych źródeł wiąże się z ryzykiem zakażenia pasożytami i malarią. Gdyby udało się nam zapewnić każdej wiosce studnię z czystą wodą, w krajach rozwijających ilość chorych w szpitalach zmalałaby o połowę.

Rok 2013 odbywa się pod hasłem „Międzynarodowego roku poświęconego współpracy wodnej (International Year of Water Cooperation)”, ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie świeżej wody dla świata oraz na konieczność zrównoważonego gospodarowania jej zasobami, możliwości zwiększenia współpracy i wyzwań gospodarki wodnej w kontekście wzrostu popytum na dostęp do wody. Rok ma przynieść wiele udanych inicjatyw dotyczących współpracy w zakresie wody oraz  sformułować nowe cele, które przyczyniąmsię do rozwoju zasobów wodnych.

Pamiętajmy my również możemy oszczędzać wodę

Oto kilka rad:

1. Zakręcajmy niepotrzebnie wypływającą wodę podczas mycia zębów, golenia i innych podobnych czynności wykonywanych przy umywalce.
2. Używajmy do kąpieli natrysku, zamiast wanny lub używajmy racjonalnej ilości wody do kąpieli.
3. Uszczelnijmy spłuczki w toaletach oraz nieszczelne baterie przy umywalkach, zlewozmywakach i wannach. Naprawiajmy kapiące krany wymieniając uszczelki.
4. Używajmy programów oszczędnościowych w pralkach i zmywarkach, jeżeli nie załadowujemy pełnego wsadu, albo gdy odpowiednio ubrania/naczynia są lekko zabrudzone.
5. Kiedy zmywamy ręcznie, napełniajmy jedną komorę zlewu lub miskę wodą z płynem. Spłukujmy szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
6. Nie wylewajmy wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania.
7. Trawnik podlewajmy oszczędnie. Ogólną regułą jest to, że trawa potrzebuje podlewania latem co 5 – 7 dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do 2 tygodni.
8. Myjmy samochód w myjni, która stosuje recykling wody.
9. Unikajmy instalacji fontann, jeśli nie mają zamkniętego obiegu wody.
10. Uświadamiajmy dzieci jak ważna jest ochrona wody.

 

Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.