Rozwijamy system stacjonarnego odczytu wodomierzy
Informujemy, iż ZWiK Sp. z o.o. w Oławie rozbudowuje innowacyjny system stacjonarnego odczytu wodomierzy.
System funkcjonuje za pośrednictwem wąskopasmowej sieci dalekiego zasięgu (LoRaWAN) działającej na nielicencjonowanej częstotliwości radiowej. Cechuje się ona bardzo dużym zasięgiem (do kilkunastu kilometrów), niskim zapotrzebowaniem na energię oraz wysoką szybkością transmisji danych.
Do sieci LoRaWAN można podłączyć bardzo dużą liczbę urządzeń, także domowych, w ramach np. Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT), dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywana jako rozwiązanie komunikacyjne dla inteligentnego miasta – tzw. Smart City dla uzyskiwania np. pomiarów liczników, sterowania oświetleniem, ruchem, pomiaru jakości powietrza, gospodarki odpadami, geolokalizacji.
Wymiana obecnych wodomierzy na wodomierze nowoczesne, umożliwiające zdalny odczyt w systemie stacjonarnym poprzez urządzenia LoRaWAN będzie przeprowadzana sukcesywnie, zgodnie z terminami legalizacji wodomierzy dotychczas zainstalowanych u naszych Klientów. Planujemy, iż proces ten potrwa do końca 2026 roku.
Elementami składowymi systemu są:
- wodomierze z modułami radiowymi,
- koncentratory sygnału tzw. gateway’s, zainstalowane na wysokich obiektach miasta,
- sieć WiFi ZWiK Sp. z o.o. w Oławie na terenie miasta,
- serwery sieciowe i aplikacyjne w siedzibie Spółki.
Dzięki pracy w sieci internetowej możliwe jest zbieranie, analizowanie i wykorzystywanie danych pomiarowych gromadzonych w modułach wodomierzy m.in. takich jak:
- aktualna wartość zmierzonej objętości wody,
- informacja o nieuprawnionej ingerencji w urządzenie,
- informacja o wystąpieniu przepływów wstecznych, spowodowanych zmianami ciśnień w sieci wodociągowej i w wewnętrznej instalacji osób korzystających z wody,
- alarmy o niskiej temperaturze otoczenia wodomierza,
- alarmy o nieszczelności lub dużym wycieku,
- informacje o niskim poziomie baterii.
Pozwala to na wczesne reagowanie na np. zwiększony, ponadnormatywny pobór wody, analizowanie zużycia wody w różnych dniach, tygodniach, miesiącach, sprawdzenie czy instalacja wodna nie generuje przecieków itp.
Wobec powyższego przystąpiliśmy do opracowania aplikacji na urządzenia mobilne, która umożliwi analizowanie udostępnianych przez wodomierze danych a następnie, przekazanie osobom korzystającym z wody, na świadome zarządzanie wielkością poboru wody i w ten sposób uzyskanie wpływu na wielkość budżetu domowego i na środowisko naturalne.
Aplikacja będzie bezpłatna i umożliwi podejmowanie właściwych decyzji na podstawie porad i sugestii wskazywanych przez aplikację.
Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Oławie informuje, iż w dniu 24.01.2022 r. ogłosił konkurs dla studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na opracowanie i przygotowanie najlepszej aplikacja mobilnej dla użytkowników Oławskiej Średniozmineralizowanej.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.